Drobin

Kościół pw. Św. Biskupa Męczennika znajduje się w Drobinie. Kościół w Drobinie powstał w XIV wieku, na początku istnienia był to drewniany kościół, a po pożarze w 1536 roku, odbudowano kościół i drewno zastąpiono cegłami. Dlatego kościół do dnia dzisiejszego jest murowaną świątynią.
W okolicach Świątyni podziwiać można XVI wieczna nagrobki cmentarne wykonane przez artystę Santi Gucciego. Był to włoski artysta, który zaprojektował również Zamek w Baranowie Sandomierskim, oraz grób na Wawelu Stefana Batorego.
Miasto Drobino, było własnością rodu Prawdziców. W pierwszej połowie 1487 roku Drobin uzyskał prawa miejskie. Na kilka lat Drobin, utracił prawa miejskie, a odzyskał je ponownie pierwszego lipca 1994 roku.
Na cmentarzu grzebalnym w okolicach Kościoła, znajdują się ciekawe i bardzo interesujące zabytki nagrobne, dość niedawno ujrzały one światło dzienne, nikt w dawnych czasach nie interesował się tymi cmentarnymi nagrobkami. Na cmentarzu zobaczyć można nagrobki Antoniego Kowalskiego. Jest to nagrobek z krzyżem żeliwnym oraz z napisem: Władysławy z Łukowskich Gołębiowskiej zmarłemu w 1891 roku. W okolicach zobaczyć można także nagrobek Antoniego Rawicz – Radomyskiego zmarł on w 1931 roku. Nagrobek ten był wykonany przez Roberta Lovella.